4/20/2018

Dzieci i joga

fot. Marlena Dudek

fot. Marlena Dudek


Nigdy nie naciskałam, aby moje dzieci praktykowały ze mną jogę. Zdarza im się to czasami...  Zazwyczaj na zajęciach, które prowadzę dla dorosłych, wytrzymują do momentu pierwszych 5 powitań słońca, po czym zwijają matę i uciekają do przyjaciół.
W domu obserwują mnie i czasami dołączają do ćwiczeń, wybierając z nich ulubione pozycje.
Wiem, że joga jest najlepsza rzeczą, jaką mogę dać moim dzieciom i jestem bardzo szczęśliwa, kiedy widzę ich nawet najmniejsze zainteresowanie.... ale też wiem, że przekonywanie na siłę daje odwrotne efekty.  Postanowiłam dać im samym możliwość wyboru.

fot. Marlena DudekWkładam w ich małe główki natomiast zasady przydatne w życiu, które wynikają z filozofii jogi,takie jak świadomość zdrowego żywienia, obcowanie z przyrodą, niekrzywdzenie innych, wartość rodziny i przyjaciół, miłość do zwierząt, umiejętność oddychania, poczucie własnej wartości i szacunek do innych, pogoda ducha.....
W ten sposób je kształtuję, lecz nic nie narzucam. 

fot. Marlena Dudek

fot. Marlena Dudek


Joga nie jest sportem, jest stylem życia...a on jest obecny w ich życiu. Wydaje mi się i mam nadzieję, że to kwestia czasu, kiedy kupią sobie pierwsze maty i zaczną przygodę z jogą u mnie w studio lub gdziekolwiek indziej.
Jako matka i instruktorka, wiem i polecam jogę bo:
  • pomaga dzieciom wzmocnić ciało i poprawić jego elastyczność. 
  • uczy dzieci cierpliwości w stosunku do siebie samych i innych.
  • pomaga dzieciom uspokoić ich ciągle rozbiegane ciała i umysły. 
  • pomaga dzieciom wzmocnić ciało i poprawić jego elastyczność.

fot. Marlena Dudek